Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 06 wrzesień 2021 14:19

Kominiarz radzi – jak przygotować dom przed nadejściem sezonu grzewczego?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Kominiarz Jakub Małmyga Kominiarz Jakub Małmyga pixabay

Jesień zbliża się do nas wielkimi krokami, a wraz z nią początek sezonu grzewczego. Zanim jednak grzejniki w naszych domach zostaną uruchomione – pora pomyśleć o przeglądzie instalacji grzewczej. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wygląda przegląd kominiarski. Podpowiadamy również, gdzie znaleźć kominiarza w Warszawie.

 

Jesienny przegląd komina – czy warto?

Początek jesieni to dobra pora na to, by przyjrzeć się temu, w jakim stanie znajduje się komin i instalacja grzewcza. Wbrew pozorom przegląd komina polega nie tylko na jego oczyszczeniu. Kominiarz Jakub Małmyga podkreśla, że kontrola instalacji grzewczej pomoże uniknąć wielu niespodziewanych awarii, które zwykle zdarzają się w najmniej spodziewanym momencie. Jeżeli więc zależy Ci na bezpieczeństwie swoim i domowników – zatroszcz się o to, by instalacja została sprawdzona. Drożny komin sprzyja również naszemu zdrowiu – odprowadza on bowiem z mieszkania groźne zanieczyszczenia, tlenek węgla itp. Nie wspominając o tym, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem – przeglądy komina należy wykonywać regularnie.

Przegląd komina – co trzeba wiedzieć?

Tak jak już wspomnieliśmy – przeglądy kominiarskie to obowiązek, który spoczywa na właścicielu posesji. Warto jednak zaznaczyć, że brak aktualnego przeglądu nie jest karany – należy go jednak wykonać ze względu na bezpieczeństwo. Kontroli podlega także ocena stanu przewodów kominowych, w tym spalinowych oraz wentylacyjnych. W okresie letnim mogą się w nich zgromadzić różne zanieczyszczenia, a nawet i gniazda ptaków. Niektóre instalacje wymagają jednak częstszych kontroli. Jest tak m.in. w przypadku:

  • Przewodów opalanych paliwem stałym – nawet czterokrotnie w ciągu roku;
  • Przewodów opalanych gazem lub paliwem w postaci cieczy – dwukrotnie w ciągu roku;
  • Przewodów wentylacyjnych – raz do roku.

Należy również mieć w pamięci, że przeglądy instalacji grzewczych powinny być zlecane osobom, które posiadają odpowiednie uprawnienia. Tylko wtedy na podstawie wystawionego przez certyfikowanego kominiarza dokumentu będzie można starać się o przyznanie odszkodowania na wypadek pożaru.

Przebieg przeglądu kominiarskiego – jak wygląda?

Wizyta kominiarza rozpoczyna się od wejścia na dach. Następnie przystępuje on do wykonania przeglądu, który polega na:

  • Oczyszczeniu przewodów;
  • Sprawdzeniu drożności przewodów;
  • Sprawdzeniu szczelności przewodów;
  • Weryfikacji stanu komina ponad dachem;
  • Weryfikacji działania nasad kominowych.

Przegląd kominiarski na dachu

 

Przegląd kominiarski zaczyna się na dachu. Następnie kominiarz musi również zweryfikować działanie instalacji – tam, gdzie znajduje się urządzenie grzewcze

Na tym etapie praca kominiarza obejmuje m.in. usunięcie sadzy i smoły, które zalegają w kominie. Z kolei przewody wentylacyjne i spalinowe kominiarz oczyszcza z zalegających pajęczyn. Wyciągnięte z nich zanieczyszczenia następnie spuszcza się w dół przewodów, po czym wyjmuje się je za pomocą otworu rewizyjno-wyczystnego. Po wykonaniu przeglądu komina kominiarz przystępuje do weryfikacji funkcjonowania instalacji – w miejscu, gdzie zamontowano urządzenie grzewcze.

Ile kosztuje przegląd kominiarski?

Przegląd kominiarski w Warszawie to wydatek rzędu ok. 100 - 150 zł. Cena ta może również wzrosnąć w przypadku, kiedy kominiarz ma do pokonania duży dystans. Składając zamówienie warto więc podać nie tylko adres, pod który ma on dojechać, ale i informacje o:

  • Rodzaj budynku;
  • Ilości pięter w budynku;
  • Rodzaju systemu grzewczego (gazowe, paliwo w postaci stałej lub płynne).

Na podstawie tych informacji zostanie wyliczony dokładny koszt usługi.

Przegląd od kominiarza, a kwestia ubezpieczenia domu

Warto również wspomnieć o tym, czy przegląd kominiarski jest niezbędny do uzyskania odszkodowania z tytułu ubezpieczenia za pożar w budynku. Mimo iż wykonywanie przeglądów komina nie jest prawnie egzekwowane, w rzeczywistości jednak firmy ubezpieczeniowe wzbraniają się przed wypłatą odszkodowań osobom, które nie posiadają ważnego dokumentu potwierdzającego jego wykonanie. Oznacza to więc, że wcześniejsze wykonanie przeglądu jest podstawą do otrzymania takiego odszkodowania. Jeżeli więc z jakiegoś powodu właściciel spalonego budynku nie wykonał takiego przeglądu – niestety nie otrzyma on pieniędzy od ubezpieczyciela.

aktualny przegląd kominiarski

Pamiętaj o tym, że aktualny przegląd kominiarski jest niezbędny do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela.

Czym jeszcze zajmuje się kominiarz?

Wbrew pozorom wizyta kominiarza może odbywać się nie tylko w celu sprawdzenia drożności przewodów instalacji grzewczej. Poza czyszczeniem komina można mu zlecić również wykonanie innych usług, a m.in.:

  • Renowacją i uszczelnianiem przewodów instalacji grzewczej – zwłaszcza gdy na ścianach budynku pojawiają się ciemne plamy, pęknięcia w tynku lub z komina wydostają się brzydkie zapachy;
  • Montaż wkładów kominowych – przydatny w celu uszczelnienia komina i bardziej efektywnego odprowadzania dymu z instalacji;
  • Frezowanie kominów – które służy poszerzeniu wewnętrznej części komina, w wyniku usunięcia drobnego gruzu;
  • Szlamowanie (tynkowanie odśrodkowe) – jedna z metod uszczelniania komina. Czynność ta polega na tym, że kominiarz pokrywa wnętrze komina specjalnie do tego przeznaczoną masa uszczelniającą wykonaną z silikatu.

Na końcu warto również wspomnieć o tym, że wizyt kominiarza wymagają zarówno stare, jak i nowe budynki. Ponieważ odbywają się one każdego roku – warto skorzystać z usług sprawdzonego kominiarza. Na uwagę zasługują m.in. Usługi Kominiarskie Jakub Małmyga.

Zakład Kominiarski Jakub Małmyga
ul. J. Dąbrowskiego 74/11
02-571 Warszawa

Kom.: +48 663 906 138