Wydrukuj tę stronę
środa, 23 luty 2022 12:22

Jak stymulować rozwój ruchowy niemowlaka?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
buty do nauki chodzenia buty do nauki chodzenia pexels

Rozwój niemowląt w pierwszym roku życia przebiega intensywnie. Właśnie dlatego warto wtedy stosować specjalne metody stymulacji – zarówno ruchowej, jak i umysłowej dziecka. W jaki sposób wspierać rozwój ruchowy niemowlęcia?

 

Dlaczego stymulacja rozwoju ruchowego niemowląt jest ważna?

Dzieci mają naturalną potrzebę ruchu. Zadaniem rodzica lub opiekuna jest zatem pomoc maluchowi w jej zaspokajaniu.

Aktywność fizyczna u niemowlęcia stanowi ważny bodziec, ponieważ w najmłodszym wieku rozwój ruchowy i psychiczny są ze sobą połączone. Właśnie dlatego ograniczanie aktywności motorycznej może negatywnie wpływać na procesy zachodzące w całym ciele maluszka. 

Korzyści związane ze stymulacją rozwoju ruchowego:

  • Dotlenienie i lepszy rozwój mózgu,
  • Większa koncentracja,
  • Szybsze uczenie się,
  • Dobre samopoczucie psychiczne,
  • Wsparcie dla rozwoju kości i mięśni,
  • Skuteczna przemiana materii,
  • Poprawa jakości snu.

Stymulacja rozwoju ruchowego niemowlęcia – metody

Rozwój ruchowy niemowlęcia można stymulować na wiele sposobów już od pierwszych tygodni życia. Jakie metody warto zastosować?

Wsparcie dla ruchu

Gdy maluszek nie może jeszcze samodzielnie się poruszać, rodzice mogą wspomagać jego rozwój ruchowy poprzez odpowiednie układanie go i poruszanie jego ciałem. 

Zaleca się układanie dziecka na brzuszku, co wspomaga podnoszenie główki i wspiera jej kontrolowanie, a przez to ma pozytywny wpływ na prawidłowe napięcie mięśniowe. Natomiast podczas przewijania warto turlać dziecko na boki zamiast podnoszenia pupy.

Koordynacja wzrokowo-ruchowa

Już od około 4. tygodnia życia dziecko może skoncentrować swój wzrok na przedmiotach. To dobry moment, by rozpocząć u niego stymulację koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Należy wtedy pamiętać o częstym mówieniu do dziecka, uśmiechaniu się, a także o stosowaniu zabawek, najlepiej w kontrastowych kolorach, które lepiej przyciągają wzrok. Bodźce powinny być prezentowane symetrycznie – z każdej strony.

Zabawy ruchowe 

Warto korzystać z różnorodnych zabaw ruchowych i zachęcać dziecko do aktywności we własnym zakresie.

W tym celu sprawdzają się kolorowe zabawki wydające dźwięki, maty do zabaw. Świetnym sposobem na wsparcie rozwoju ruchowego jest też wspólna kąpiel. Eksperci odradzają jednak stosowanie chodzików.

Nauka raczkowania

Od około 9. miesiąca życia dziecko zaczyna raczkować. To ważny etap, ponieważ dochodzi wtedy do intensywnej stymulacji mięśni tułowia. 

Aby zachęcić dziecko do raczkowania, warto jak najczęściej spędzać z nim czas na podłodze i motywować go do ruchu, na przykład przez zabawki. Duże znaczenie mają również wygodne ubranka oraz podłoże – na twardych podłogach można ułożyć maty piankowe dla dzieci.

Pierwsze kroki

Zazwyczaj dziecko zaczyna chodzić wtedy, gdy ma roczek. Warto pamiętać o tym, że maluch powinien samodzielnie się przemieszczać, dlatego najlepiej nie prowadzić go za rączki, ale pozwalać mu na poznawanie otoczenia we własnym zakresie, co wspiera rozwój mięśni i zmysłu równowagi.

Bardzo pomocne będą także wygodne buty do nauki chodzenia dla dziecka. Ze względu na swoją specjalną konstrukcję stabilizują małe stópki. Dziecko nie powinno jednak chodzić w nich stale – warto pamiętać o tym, że nauka chodzenia powinna odbywać się na różnych podłożach, na przykład po dywanie, trawie, piasku, by stymulować rozwój układu ruchu.