Wydrukuj tę stronę
wtorek, 10 sierpień 2021 16:30

Jak dobrze wybrać bronę talerzową?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
brony talerzowe brony talerzowe pixabay

Obecnie nikt już nie wyobraża sobie uprawy gleby jedynie przy pomocy narzędzi ręcznych. Za to wszyscy wiedzą, jak ważne w efektywnych i szybkich pracach są maszyny z silnikiem posiadającym napęd elektryczny lub spalinowy.

Często spotyka się różne rodzaje ciągników, jednak one same nie mogą wiele zdziałać. Najważniejszą rolę grają dołączane do nich urządzenia i akcesoria o najróżniejszych funkcjach. Do najważniejszych bez wątpienia należą brony talerzowe. Do czego jednak służą i jak dobrać je do swoich upraw?

Do czego służą brony talerzowe?

Brona talerzowa jest podłączoną do ciągnika grupą dysków znajdujących się na osi. Podczas pracy ciągnika obracają się one, spulchniając i rozdrabniając glebę, z którą się stykają. Mają wygląd talerzy, co wyjaśnia nazwę brony talerzowej. Brony talerzowe są niezbędne po orce i zasiewach, a także ułatwiają walkę z chwastami i mieszanie rozsianego obornika i nawozów z ziemią Aby jednak dobrze spełniały swoje zadania, muszą być odpowiednio dobrane do uprawianych gruntów.

Zapotrzebowanie mocy i szerokość robocza

Dwoma najważniejszymi parametrami są zapotrzebowanie mocy i szerokość robocza brony talerzowej. Na rynku dostępne są narzędzia mające zapotrzebowanie mocy od 100 do 300 km. Choć rozpiętość ta jest duża, to wybór okazuje się stosunkowo prosty. Czym cięższa i bardziej mokra jest uprawiana gleba, tym zapotrzebowanie mocy powinno być wyższe. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, ponieważ brony talerzowe o niskim zapotrzebowaniu mocy nie spełnią swojego zadania przy uprawie trudniejszych terenów.

Kolejny parametr to szerokość robocza brony talerzowej, która może wynosić od 3 do nawet 12 m. Szersze narzędzia pokryją większą część uprawianego terenu, jednak będą potrzebowały ciągnika charakteryzującego się wyższą mocą.

Średnica talerzy

Przy zakupie brony warto również zwrócić uwagę na średnicę jej talerzy. Czym jest większa, tym głębiej może pracować narzędzie. Większe talerze są jednak droższe i dla wielu rolników decyzja jest twardym orzechem do zgryzienia. Warto jednak zastanowić się nad zapotrzebowaniem gospodarstwa rolnego i rodzajem uprawianej gleby, co pomoże określić powyższe cechy urządzenia. Dobrze dobrany i współgrający ze sobą sprzęt rolniczy pozwala na komfortową, szybką i efektywną pracę na najróżniejszych uprawach lub terenach zielonych.