Wydrukuj tę stronę
czwartek, 18 luty 2021 11:48

Gatunki drewna: jaki gatunek jest najlepszy dla Twojego drewnianego domu?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
dom z drewna dom z drewna

W przyrodzie występują różne drzewa, których materiał jest często używany do budowy domu. Jednak jak każda decyzja i ta wymaga przemyślenia. 

 

Wybór drewna jest ważny

Kiedy zaczynasz planować swój projekt drewnianego domu, jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest: „Jakiego gatunku drewna użyć?”. Różne gatunki drewna wpływają nie tylko na cenę ramy, ale również na wymiary elementów drewnianych oraz inne cechy konstrukcyjne. Decyzja, jaki gatunek drewna jest odpowiedni dla potrzeb konstrukcyjnych Twojego domu, to decyzja, którą należy podjąć na wczesnym etapie procesu. Przede wszystkim, warto przyjrzeć się gatunkom drewna, które są powszechne w budynkach drewnianych. Zanim, jednak zaczniemy rozważać konkretne rodzaje drewna, należy poznać różnice między drewnem z drzew liściastych, a drewnem z drzew iglastych.

Drzewo liściaste, kontra drzewo iglaste

Wybierając materiał na Twój przyszły dom na pewno spotkasz się z terminem „drewno twarde” oraz „drewno miękkie”. Drewno liściaste i drewno iglaste to dwa rodzaje materiału na drewnianą konstrukcję, które znacznie się od siebie różnią. Oto wyjaśnienie obu opcji, które pomogą w dokonaniu świadomego wyboru:

  • Cechy drzewa liściastego

Drewno z drzew liściasty zapewnia najwyższy poziom wytrzymałości oraz odporności. Składa się na to jego złożona struktura. Taki rodzaj materiału jest zwykle używany w projektach domów, które wymagają maksymalnej wytrzymałości. Jeśli chodzi o wady to ten gatunek potrzebuje dłuższego czasu schnięcia, co konsekwentnie odzwierciedla jego wysoką cenę. Drewno twarde jest zazwyczaj używane w projektach stolarskich, takich jak: meble, podłogi, czy domki letniskowe.

  • Cechy drzewa iglastego

Drewno z drzew iglastych jest bardzo elastycznym materiałem, którego główną cechą jest niebywała lekkość. Ten gatunek jest ogólnodostępnym oraz szybszy w obróbce, co ma znaczący wpływ na jego cenę  ̶  drewniany materiał jest znacznie tańszy. Drewno miękkie jest powszechnie używane do wytwarzania ram konstrukcyjnych, listew wewnętrznych, czy okien.

Oczywiście, obie opcje świetnie się nadają jako materiał na dom z drewna, jednak każde z nich ma swoją wyjątkową charakterystykę, którą należy dokładnie przemyśleć przed budową domu.

Najczęściej używane gatunki drzew w drewnianych konstrukcjach

Tak jak dużo jest drzew, tyle jest gatunków drewna oraz możliwości na zbudowanie drewnianego domu. Należy, jednak pamiętać, że każdy rodzaje drewna w znaczący sposób się od siebie różnią. Do najpopularniejszych gatunków należą:

  • Sosna (Europa Północna i Środkowa, Syberia Wschodnia)

Plusy: łatwe w obróbce; dobrze znosi przycinanie; ma wyjątkowy wygląd.

Minusy: niebezpieczeństwo wystąpienia sinizny.

  • Świerk (Polska Północno-Wschodnia)

Plusy: łatwe w obróbce; dobrze się tnie, wygładza, szlifuje.

Minusy: trudna impregnacja.

  • Modrzew (Europa)

Plusy: niezwykle trwałe; dobrze się szlifuje; jest trudno zapalne.

Minusy: trudne w obróbce; charakterystyczny żywiczny zapach.

  • Cyprys (Ameryka Środkowa, Azja)

Plusy: łatwe w obróbce; trwałe; twarde; posiada oleje zapobiegające próchnieniu.

Minusy: tendencja do pleśnienia.

  • Jedlica zielona (Ameryka Północna)

Plusy: trwałe; dobrze znosi suszenie; dobrze się skrawa.

Minusy: skłonność do pęknięć mrozowych.

  • Sekwoja (Ameryka Zachodnia)

Plusy: nie wytwarza żywicy; gruba kora dobrze izoluje od insektów.

Minusy: łatwopalność.

Gatunków drzew jest naprawdę dużo i każde z nich ma zarówno mocne jak i słabe strony. Przy wyborze drewnianego materiału ważne jest, aby najpierw przemyśleć cel w jakim drewno będzie wykorzystane.