Wydrukuj tę stronę
wtorek, 02 marzec 2021 10:21

Dlaczego słabe światło na stanowisku pracy jest niebezpieczne?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Pomiary oświetlenia na stanowisku pracy Pomiary oświetlenia na stanowisku pracy

 Światło gra w naszym codziennym życiu niezwykle istotną rolę. To właśnie światło sprawia, że nasz rytm dobowy jest właściwy, przez co możemy pracować w ciągu dnia oraz odpoczywać nocą.

Wydawać mogłoby się, że przecież taki rytm to nic nadzwyczajnego, jednakże nic bardziej mylnego, ponieważ wiele badań naukowych potwierdza, że sztuczne źródła światła dość mocno zaburzają rytm dobowy. Dlaczego zatem oświetlenie w miejscu pracy jest tak istotne? Przecież w pracy nie śpimy, tylko pracujemy? Odpowiedzi na te nurtujące pytania znajdziesz w dalszej części tego artykułu!

Oświetlenie na stanowisku pracy – strażnik koncentracji i wysokiej wydajności

Niewiele osób zastanawia się nad jakością oświetlenia na stanowisku pracy – w końcu do pracy przychodzimy po prostu pracować i dla większości pracowników prawdziwym priorytetem jest sprawne uporanie się z zadaniami na dany dzień i powrót do domu. Warto jednak podkreślić, że od natężenia oświetlenia na stanowisku pracy zależne jest bardzo wiele – od produktywności i efektywności, aż do bezpieczeństwa. Co może być niebezpiecznego w niewystarczającej ilości światłą w miejscu pracy? Otóż, aby do tego przejść, warto na początku przyjrzeć się temu, jak na nasz organizm działa światło. Miliony lat ewolucji sprawiły, że nasz mózg bardzo wyczulony jest na światło. Kiedy odnotuje, że do źrenic dociera coraz mniejsza ilość światła, to wówczas organizm wytwarza melatoninę, która jest hormonem snu. To naturalny proces trwający w naszych ciałach od setek tysięcy lat, ponieważ zmrok zawsze oznaczał przejście w stan odpoczynku, zaś światło wyznaczało granice aktywności w ciągu dnia. Dziś jesteśmy uniezależnieni od naturalnego źródła światła jakim jest słońce, jednakże nasze organizmy nadal reagują na zmiany światła. To właśnie dlatego w słabo oświetlonym pomieszczeniu dopada nas znużenie, zmęczenie, apatia i brak chęci do pracy. Zbyt słabe oświetlenie na stanowisku pracy jest szczególnie niebezpieczne wszędzie tam, gdzie pracownik na do czynienia z ciężkim sprzętem. W takich przypadkach rozkojarzenie i brak koncentracji mogą skutkować ryzykiem utraty zdrowia lub nawet życia.

Kto powinien badać poziom natężenia światła na stanowisku pracy?

Pomiary oświetlenia na stanowisku pracy zawsze powinny być wykonywane wyłącznie przez specjalistów, którzy podsiadają do tego uprawnienia. Wykwalifikowana ekipa bada wówczas poziom natężenia światła na danym stanowisku pracy urządzeniem zwanym luksometrem, które jest w stanie dokładnie określić ilość światła w konkretnym miejscu. Warto podkreślić, że takie badanie może zostać przeprowadzone na prośbę pracownika, który uważa, że jego miejsce pracy jest niewystarczająco oświetlone. Badania powinno się także przeprowadzać po każdym remoncie, wymianie okien lub modernizacji instalacji świetlnej. Jeśli chodzi o pomiary oświetlenia Warszawa, to najczęściej wybieraną firmą jest obecnie AXO24. Firma ta ma bogate doświadczenie, wyróżnia się profesjonalizmem oraz atrakcyjnymi cenami.