Wydrukuj tę stronę
niedziela, 18 październik 2020 11:55

Olej babassu - wszechstronny kosmetyk

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Olej babassu Olej babassu

Doskonała pielęgnacja włosów dzięki składnikom odżywczym prosto z brazylijskiej palmy. Olejek babassu stosowany jest w pielęgnacji skóry i włosów jako emolient. Głęboko nawilża, hamuje procesy starzenia i uelastycznia. To naturalny filtr przeciwsłoneczny. Dzięki kompleksowi witamin, kwasów tłuszczowych i fitosteroli olej babassu regeneruje włosy i reguluje procesy zachodzące w skórze głowy.

Dzięki temu łagodzi podrażnienia i redukuje łupież.

Palmy Cohune można znaleźć w brazylijskich lasach deszczowych. Osiągają nawet do 20 metrów. Ich orzechy z daleka przypominają ogromne szyszki. Palma babassu jest charakterystyczna dla północno-wschodnich rejonów Amazonii, ale niektóre jej odmiany można spotkać także w Afryce. To roślina, z której tłoczony jest olej babassu.

Jeden orzech zawiera od 2 do 6 nasion, z których uzyskuje się olej babassu poprzez tłoczenie na zimno. Chociaż jest to dość egzotyczny produkt, jego cena nie jest zbyt wysoka. Mieszkańcy Ameryki Południowej traktują nasiona babassu jako smaczną i kaloryczną przekąskę ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Olej babassu tłoczony mechanicznie z twardych nasion ma podobne właściwości do oleju kokosowego.

Naturalny nierafinowany olej babassu jest znacznie bogatszy w składniki odżywcze, które są niezbędne do utrzymania prawidłowego stanu włosów i skóry. Proces rafinacji pozbawia olej wielu cennych substancji. W konsekwencji działa gorzej niż nierafinowany olej babassu. Jeśli zależy nam na intensywnym i głębokim działaniu na włosy, zdecydowanie powinniśmy sięgnąć po naturalny olejek babassu.

Olejek babassu - zapach i formuła

Olejek babassu jest niezwykły - w kontakcie ze skórą zyskuje idealną konsystencję. Ma maślaną formułę, gdy jest przechowywany w temperaturze pokojowej. Po podgrzaniu do 24-30 ° C staje się aksamitną cieczą. Po nałożeniu na skórę topi się i szybko wchłania - znacznie lepiej niż np. masło shea. Aromat olejku babassu jest bardzo słaby. Nie ma typowego orzechowego aromatu i często jest nazywany bezzapachowym. Kolor olejku babassu przypomina inne masła roślinne - jest jasny z delikatną nutą beżu.

Olejek babassu - właściwości

Jeśli chodzi o składniki, olej babassu i olej kokosowy są jak bliźniaki. Olejek babassu w 90% składa się z nasyconych kwasów tłuszczowych (głównie laurynowy, nieco mniej mirystynowy oraz znikoma ilość palmitynowego, kaprylowego i stearynowego). Olejek zawiera również kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-9 wzbogacone o naturalny antyoksydant (witaminę E) oraz sterole roślinne, które mają dobroczynny wpływ na skórę i włosy. Dzięki tym wszystkim składnikom olej babassu ma wspaniałe właściwości. Zapewnia kompleksową pielęgnację.

Warto też wspomnieć, że olejek babassu jest niezwykle odporny na utlenianie i długo zachowuje swoje właściwości. Mogą go stosować dzieci, przyszłe mamy oraz osoby borykające się z poważnymi problemami skórnymi. Olejek babassu jest hipoalergiczny, dzięki czemu nie wywołuje podrażnień, a jednocześnie pomaga w kuracji.

Olejek babassu w kosmetyce - zastosowanie

Nierafinowany olej babassu jest nietłusty i błyskawicznie się wchłania. Dlatego jest jednym z popularnych składników kosmetyków. Ważną rolę odgrywają również jego walory fizyczne i niska cena. Olej babassu występuje najczęściej w nawilżających balsamach i kremach. Sprawdza się jako baza w kosmetykach kolorowych np. pomadek i pomad do brwi.

Choć zwykle występuje w produktach do pielęgnacji skóry, kosmetyki do włosów z olejkiem babassu cieszą się coraz większą popularnością. Zakup wysokiej jakości czystego olejku babassu jest trudny, a jego stosowanie bywa kłopotliwe (trzeba go podgrzać). O wiele lepszym pomysłem jest wypróbowany i przetestowany produkt z olejkiem babassu. Możemy być pewni, że jest dobrej jakości, jego ilość jest idealna, a działanie - wzmocnione dodatkowymi substancjami.

Olejek babassu w pielęgnacji skóry

O oleju babassu mówi się najczęściej w kontekście pielęgnacji skóry. Służy do masażu, codziennej pielęgnacji skóry oraz do opalania. Pozostawia skórę aksamitnie miękką i jedwabiście gładką. Posiada właściwości zmiękczające, nawilżające i przeciwstarzeniowe. Naturalny olej babassu reguluje poziom nawilżenia skóry i hamuje procesy starzenia się komórek. Naprawia warstwę lipidową skóry i chroni ją przed szkodliwymi czynnikami. Oczywiście dotyczy to również skóry głowy.

Olejek babassu w pielęgnacji włosów

Olejek babassu coraz częściej wykorzystywany jest w produktach do pielęgnacji włosów. Nakładany bezpośrednio na włosy wygładza pasemka, a tym samym ułatwia rozczesywanie. Jedwabiście gładka fryzura jest teraz chroniona przed rozdwajaniem. Stosowanie olejku babassu do pielęgnacji włosów jest opłacalne nie tylko dlatego, że zapewnia elastyczność i zdrowy wygląd. Doskonale wnika w pasemka, dodaje sprężystości, ułatwia stylizację i wzmacnia włosy od nasady po końce. Włosy zyskują na objętości i grubości, a także przestają nadmiernie wypadać. Można powiedzieć, że olejek babassu utrzymuje naszą fryzurę w dobrej kondycji. Olejek jest również naturalnym filtrem UV, dlatego często występuje w produktach do stylizacji włosów. Olej chroni przed wysoką temperaturą i szkodliwym działaniem promieni słonecznych, np. latem.

Olejek babassu - jaki rodzaj włosów?

Wybór oleju powinien być rozsądny. Olejek babassu zawiera niewiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego na pewno sprawi, że włosy wysokoporowate będą się puszyć. Składniki olejku babassu sprawiają, że idealnie nadaje się do włosów niskoporowatych - tych, które są odporne na stylizację i wymagają ochrony przed słońcem. Olejek babassu ujarzmi i osłoni włosy niskoporowate, a także zadba o prawidłowy stan skóry głowy.